Любовта е по-силна от всичко.
Нашето романтично пътешествие започна със сутрешен директен полет Варна-Берлин на 18 юли 2018. После младоженците ни бяха организирали автобусен трансфер до Кошчан - полското градче, където живеят и творят. Той е скулптор - художник, а тя - кулинар с европейски сертификати в тялото на красив модел. Крехката младоженка управлява хотел от бизнес тип в Кошчан - Новополска, а ателието на младоженеца е в приземния етаж. Дизайнът е по тяхна идея и изпълнение - довършен след като специализирана агенция не успяла да постигне очаквания ефект. Посрещна ни топъл и красиво поднесен обяд, който започна с традиционната за поляците супа.

След дългия път и следобедна почивка в хотела, продължижме с традиционна вечер в дома на булката. Всеки новопристигнал гост трябва да счупи порцеланови съдове, а кандидат-младоженецът чисти с метличката, грижи се за уюта на гостите и прави добро впечатление на сватовете, тъста и тъщата.
Традиционното за този край мезе е кисели краставички и пръжки с мас в порцеланови гърненца. Дълги тостове с многобройни малки шотове полска водка гарнираха мероприятието. Домакините се бяха постарали нищо да не ни липсва. Дворът бе пълен с гости, които се редяха около масите с разнообразни напитки и деликатеси.
На другата сутрин бе Голямото Събитие. Ние имахме малко време за разходка в Кошчан, защото тържеството в църквата трябваше да започне в 16:00 часа. Уют и спокойствие се усеща, но надявам се не само привидно. Районът представлява мрежа от населени места и индустриални и търговски центрове. Почти е неуловима границата между тях - докато пътят пресича някоя стара и автентична градска част, след няколко минути вече се движим между фабрики и после неусетно потъваме в красив парк, катедрала и уличка с пекарни.
Ето, че настъпи часът ! Църквата в Smigiel ни очакваше тържествено притихнала. Младоженецът бе нетърпеливо щастлив. Гостите тихо заеха местата си. И изведнъж прозвучаха божествените акорди на Аве Мария. Всички се обърнахме назад към портала. Бащата на булката бавно я водеше към олтара, където да я предаде в ръцете на мъжът, който от днес нататък ще се грижи за нея, ще я люби и води напред.
За българските гости имаше предвиден преводач, който да ни запознае с католическата сватбена литургия.
После тържеството продължи към 17:00 часа в бална зала Тоскана. (Hotel Toscania 64-140 Włoszakowice, Полша) Гостите се наредиха в кръг около дансинга с чаша шампанско в ръка, а младоженците получиха поздравления от всеки един от тях.
И започна около 12 часов празничен маратон.
Около 100-120 госта имаха на разположение весели домакини - младоженци и техните близки - огромен дансинг и неспирно редящи се по масите блюда.
Неусетно мина вечерта.
След няколко часа срещнахме една притихнала, замечтана и влюбена утрин. Насладихме се на гостоприемството на младоженците още един ден, разходихме се из малкия и спретнат Кошчан, напазарувахме си някои неща за подаръци за близките. Магнитчета само никъде не видяхме, но всичко остана в сърцето.
След още една нощувка след сватбата поехме, но не обратно към Родината, а напред - към други набелязани забележителности на Полша.
Влакчето ни понесе към Познан, където се разположихме в апартаменти в красива кооперация в сърцето на града.
Градът ни впечатли с немската внушителна готическа и барокова архитектура - грижливо запазена. Поглед към Стари Ринек:
Чешмата Бамберка
Фонтана Prozerpiny
Характерните за Познан рисувани къщи
Часовниковата кула на Стари ринек - Ратуш (Ratuzh), която заедно със градата на кметството е историческа забележителност. Сградата е служила като седалище на местната власт до 1939 г., а сега е музей. Кметството е построено първоначално в края на 13 век след основаването на средновековния град през 1253 г . сега е възстановена приблизително в съвременната си форма. Горе над часовника има вратички, които се отварят точно в 12:00 часа по обяд и се появяват две козленца - една от основните туристически атракции на града.
Ето тук има видео за любопитните:
https://www.youtube.com/watch?v=ZjDFhOWc4qQ
Църквата "Св. Станислав"(наричана Фара) е един от най-изявените примери за барокова архитектура в Полша. Тя е построена от йезуитите. Много туристи я посещават и заради звука на нейните органи, построени в края на XIX в. от най-известния майстор на органи по това време - немецът Фридрих Ладегаст;
Пешеходната ни обиколка продължи към остров Трумски - разположен между два ръкава на река Варта. Известен е с най-старата катедрала в Полша - Св. Петър и Павел. Първоначалното място на възникване на Познан. Тук през 966 г. поляците за пръв път приемат християнството и основават своята първа църква - запазената и до днес Познанска катедрала ("Св. Петър и Павел"). Посреща ни 3Д карта на местността и статуята на Папа Йоан Павел Втори непосредствено пред катедралата.
След дългия и горещ ден се прибрахме в хладните студиа и си оформихме приятна вечеря с водка, салатка и полски колбаси. На сутринта, преди да поемем към Варшава, беше задължително да погледнем и императорския замък (Замек), парка и красивите сгради около него. Пред нас се издигна строга нео-романска бяла сграда, която е служила за правителствени нужди на Германия (до 1918 г. и по време на Втората световна война) и Полша.
От балкончето в ляво Хитлер е държал реч.
В горещия превалящ ден ние вече сме във влака - прекосяваме Полша от Запад на Изток, по релацията Познан - Варшава, и пред нас се разкриват такива подобни пейзажи:
Ето ни и във Варшава - слизаме от влака и пред нас Хард Рок Кафе. Няма да се скучае тук !
Настаняването ни се оказа с фантастично местоположение. Отделни студия на стратегическа височина, с панорамна гледка в 25-етажните блокове до бившия Партиен дом (сега Младежки дом) Снимката е правена от терасата:
Полюбувахме се на вечерна разходка в центъра на Варшава:
Но на другата сутрин не пропуснахме и сутрешно кафе със закуска в Хард Рок Кафето:
Ще продължа с думите, но друг път.