вторник, 16 октомври 2018 г.

Нездравословно ли е тренирането на водна топка във Варна?

Нещо старо, но напомнящо, че нищо не се променя тук, само времето.
===
Неделя, 13 Октомври 2013 

Студено зимно ветровито-варненско утро. Десетина деца висят на оградата на басейна и гледат през решетките заспалите сини води. Едно хлапе е станало в 5 часа и е пропътувало 20 км, за да дойде на тренировка. Подсмърчат и се опитват да разберат що е това устна заповед и защо им звучи доста неприятно. За пореден път словосъчетанието устна заповед им забранява да скочат във водата и да направят един горещ мач. 

Децата са медалисти от миналогодишния шампионат, но са наказани от чиновниците, защото предпочетоха да останат верни приятели на треньора си и защото пожелаха да бъдат тренирани от единствения треньор голмайстор на световно първенство по водна топка, участник в олимпиада, световни, европейски и балкански първенства, тренирал национален отбор, с безспорни треньорски качества, оценени и в чужбина. 

Като родител на двама сина съм свидетел как група варненци повече от година се опитват да убедят Общинската администрация в реалното съществуване на 50 деца и тяхното желание да спортуват водна топка, както и в безспорното, фактическо и юридическо съществуване на спортния клуб СКВТ ТИЧА в правния и спортен мир от 2012 година. 

Общинските чиновници от своя страна повече от година отказват внасянето за гласуване от Общински съвет Варна на документите на клуба за ползване на базата на ПК Приморски. 

Понастоящем САМО ЗА ТЕЗИ ДЕЦА осигуряването на тренировка на басейните в ПК Приморски е съпроводено от бягане (свободен стил) на треньори и родители между чиновническите стаи, заплащане на суми БЕЗ ОСНОВАНИЕ ( отказан е договор и график ), изненадващо и в засада изискване на допълнителни такси от дечицата по УСТНИ ЗАПОВЕДИ от ръководството на ОП Спортни имоти (За захранване на общинската хазна, разбира се, за какво друго?!? ), от време на време забрани ТОЧНО ТЕЗИ деца да влизат в басейна, въпреки че място има. За всички други клубове басейнът е БЕЗПЛАТЕН, защото се очаква обществото да се доближи до спорта, да живее със спорта ! Клубът е поставен в неравноправно положение въпреки, че това е единственият клуб по водна топка във Варна, даващ възможност да спортуват и да се състезават и деца и възрастни с увреждания. 

До какви увреждания всъщност може да доведе спорта и водната топка в частност: 

Абсолютна истина е, че Община Варна е създала демократична и стимулираща развитието на спорта уредба с безвъзмездно предоставяне на спортната база за ползване от спортните клубове. Изявеното желание от страна на нови клубове да тренират безвъзмездно се оказа сериозна опасност и бе причина да се свика съвещание на 08.10.2013, на което експертите категорично се произнесоха, че се налага смяна на нормативната уредба. Веднага са оповестени и новите критерии за ползване на общинската спортна база: 

1. Точки, набрани от участието в състезания 

2. Минимум четири години членство в съответната федерация 

3. Изградена възрастова пирамида 

4. Брой ученици в спортно училище 

всичко след точка 1 няма връзка с високото спортно майсторство, но предполагаме, че цели оптимизиране някакво. Не откриваме критерий за компетентността, квалификациите, постигнатите успехи на треньорския екип. Но това не ни учудва, тъй като варненци въобще не отделят значение на този елемент. 50% от треньорите по водна топка на Варна, завършили висше образование и придобили квалификации работят с децата на СКВТ Тича. Останалите са разпределени между другите 5 клуба. 

Ръководството на спорта в Община Варна предполага, че засиленият интерес към водната топка е нездрав и е свързан с про-криминални опити на децата и техните родители да източват скъпоценния финансов ресурс кумулиран от данъците на гражданите. Будната съвест и принадлежност не им позволява да признаят новите клубове и им дава силата за самоотвержена съпротива и отпор. 

Една група граждани, съвместно с чиновниците от Община Варна считат, че водна топка трябва да се играе само с цел "високо спортно майсторство" и затова басейнът трябва да бъде безвъзмездно предоставен на тяхно разположение, където да могат да се отдадат на спорта, необезпокоявани от други граждани. И тъй като от тях се очаква графикът на басейна да бъде запълнен на 100%, след приключване на изморителните тренировки, спортистите ще се отдадат на отглеждане на водни лилии и атрактивни състезания с хартиени лодки за затвърждаване на майсторството. 

За друга част от гражданите на Варна се предоставя уникалният шанс да се забавляват със спорта водна топка чрез Общинско Предприятие "Спорт за всички". Чиновниците може би са предвидили удивителни и екзотични места за това - например плажната ивица, паркове, гори и поляни, може дори и надуваеми басейни, за да се придаде известна мокрота на спорта водна топка? В активите на ОП "Спорт за всички" не е включен нито един басейн и заради това забавлението е гарантирано ! 

Съществува и трета група граждани, които упорито и опълченски желаят да спортуват водна топка, да участват в състезания и да постигат резултати. За тях Община Варна предоставя гратисен период от 4 години, в който те ще могат спокойно и продължително да обмислят дали наистина толкова много им се спортува. Ако след изтичане на този срок, все още се забелязват наченки на упоритост, ще се направи опит за актуализация на нормативната уредба. 

Така например НАП може да престане да регистрира нови фирми на търговци, защото няма капацитет да извършва толкова много проверки и ревизии, а същевременно тези нови търговски фирми ще пречат на вече съществуващите и дори ще им откраднат клиентите ! Чудя се защо още не се е случило това ? 

А тази платформа може да се приложи успешно и в здравеопазването. Ще се прекрати обучението по медицина, защото множество лекари само си пречат и пациентите само си ходят от лекар на лекар. По-малко лекари, по-малко оздравели пациенти, по-малко пенсионери. Ето така се прави държавен бюджет ! Защо ли не организират варненските спортни експерти обучения на тема разрешаване на бюджетния дефицит и продоволствената криза?!? 

От всичко казано до тук се налагат следните изводи: 

1. Тренировките на част от желаещите да тренират водна топка често са свързани с вдигане на адреналина и кръвното им, така и на обкръжението им; 

2. Ако не се вдигне адреналина и кръвното е възможно спортистът да настине, докато чака пред басейна да се изясни дали има или няма право да влиза в басейна за водна топка. 

3. Ограничаването на достъпа до спортната база ще способства изгубването на спортни навици. 

Не можем да сме сигурни, че водната топка във Варна е здравословна.