вторник, 23 юни 2015 г.

Манастир “Свети Панталеймон” край Преслав


Манастирът "Св. Пантелеймон" е разположен в местността Патлейна в Драгоевска планина високо на десния бряг на река Голяма Камчия и на около 6 km южно от Велики Преслав. Предполага се, че манастирът е дал и името на местността, в която се намира. Според изследователите му манастирът е бил важно книжовно средище по време на Първата българска държава. Тук са творили учениците на Кирил и Методий - Климент и Наум. Тук е създадена Преславската книжовна школа. Тук е замонашен и по-късно умира цар Борис I. При извършване на разкопките е открита мозаечна икона на Св. Теодор Стратилат от Х в. Днес тя се съхранява в Националния археологически музей
Ние пропуснахме отбивката до древния манастир от края на 9 в., но си оставихме възможността да го посетим в бъдеще. Затова пък попаднахме на новата манастирска сграда, построена през 1939. Новият манастир никога не е действал, не е изграждан и църковен храм към него. В периода 1944 - 1989 г. сградата е била ползвана за почивна станция на профсъюзите и за спортна база. След 1989 г. е деактувана от общината и не се използва. През август 2006 г. сградата е продадена на търг. Според Варненски и Великопреславски митрополит Кирил манастирът е закупен от поставено лице от Българската православна църква
В момента тук действа параклис в една от залите, където мила възрастна дама разказва интересни истории за това място. Трябва да отделя повече време на това място. Заинтересувах се от историята на това място и потърсих публикации по темата.
По-долу съм копирала интересна статия от Монитор с автор ПАВЛИНА ЖИВКОВА, 14.08.2006



ФАКТИ
Манастирът "Св. Пантелеймон" е от т. нар. извънградски преславски манастири, разположен в местността Патлейна в Драгоевска планина от Източния Предбалкан, високо на десния бряг на р. Голяма Камчия (река Тича) и на около 6 км южно от град Велики Преслав.
Останки от Светата обител са открити при археологически разкопки, в периода 1909-14 г. Патлейнският манастир представлява комплекс от кръстокуполна черква, жилищни и стопански сгради, като са оформени три двора - молитвен, жилищен и стопанско-производствен с керамични и стъкларски работилници. Разкрита е и вкопана в земята гробница.
В манастира е изработвана високохудожествена керамика, с която са украсени иконостаси и мозайки. Запазена е най -вече мозаиичната икона на Св. Теодор Стратилат (Х в.) от рисувани и гледжосани плочки. От същото време (ІХ - Х век) са намерени керамични икони на Св. ап. Филип, Евангелист Марко, Разпятие, бронзова матрица на икона на благославящ Христос, седнал на трон, над която е поместено изображение на Богомайката "Платитера" и др. Такива подобни са открити и в други части на света, но в най - големи количества само в Преслав.
Манастирът "Св. Пантелеймон" (Патлейна) е основан след покръстването на българите в края на ІХ век от цар Борис I високо на десния бряг на днешната река Камчия, недалеч от старопрестолния Велики Преслав. Тук, след изгонването им от Моравия, се установяват учениците на Кирил и Методий Св. Климент и Св. Наум. В откритото тук от Наум училище се подготвят свещеници, учители и видни книжовници. Отново са преведени и размножени Кирило-Методиевите преводи на Свещеното Писание, на светите отци, написани са много оригинални творби. В Преслав продължава делото на Плисковската школа - първата старобългарска книжовна школа в Североизточна България, която Св. Наум пренася в Охрид.
Манастирът многократно е ограбван и накрая е разрушен от византийците.
През 1940 г. Варненски и Преславски митрополит Йосиф замисля грандиозен план за възстановяване на Патлейна. Включва се цяла България, но след 1944 г. сградата е одържавена и всичко пропада.
До Светата обител край Преслав няма и път
Трета година стои незавършен пътят до Светата обител, който е с дължина 3 км. Досега за него са изразходвани около 1 000 000 евро. За да бъде довършен, са необходими още 350 000 лв. за укрепителни дейности. Пътят тръгва от старините на Велики Преслав и стига до двора на порутения манастир-почивна станция. Оттам не води за никъде. Парите са отпуснати по проекта "Пътища за достъп до туристически обекти" на програма ФАР.
Новият асфалт пресича защитена територия "Патлейна". Строителството на пътя е започнало през април 2004 г., а пусковият му срок е бил 10 март 2005г. Строителството е започнало от двора на манастира и е стигнало на 700 м от централния път Велики Преслав-Върбица, които и до днес стоят незавършени. В участък от 50-ина метра пътят е подкопан и виси над дерето. Там трябва да се изгради подпорна стена.

Няма коментари:

Публикуване на коментар