В края на септември 2015 предприехме една малка разходка, за да проверим дали наистина лятото иска толкова рано да ни изостави. В главите ни звучеше финалната песен от забележителния филм "Оркестър без име"
"Оставаме, оставаме и нищо, че е есен.
Oставаме, оставаме и нищо, че брегът е пуст."
Около нас все още е зелено, слънчево и топло, няма надежда за есен. Само избелелите плакати на Веско Маринов и Милко Калайджиев, веещи се по дърветата напомняха за някаква печал, която ни най-малко свързваме с климата ...
Първа спирка - Несебър.
Църквата Св. Стефан.
Съвсем наблизо е църква „Свети Йоан Алитургетус”, където бяхме последно преди 21 години.
Вътре се носеше някаква мелодия, в изпълнение на стар уличен музикант, с който се снимахме.
търговска уличка
сокаче
Сватба в църква св. София
малкото шадраванче с делвичка
кръчма с изглед към пристанището
Рибарското пристанище
Поехме към Синеморец и Царево. Тук климата явно е по-мек. Доказателство за това са дръвчетата с киви, нар, палмите, олеандрите, красящи почти всеки двор.
Излязохме с Ангел и фамилия на вечерна разходка. Минахме по главната улица и излязохме в парк, който беше отлично поддържан, осветен и носталгично оживен.
Мозайка в морската градина на Царево - символ на усвоени средства.
Автор е Николай Дубаров.
Още усвоени европейски проекти разни.
Известните имена на Царево в историята са следните: Василико (XII век), Василикос (1352 г.), Василико - до 1934 г., Царево - до 1950 г., Мичурин - до 1991 г.
Набиха ми се на очи три интересни стенописа - два от тях техника сграфито. Единия беше върху фасадата на СОУ Н.Й. Вапцаров. Другото върху калкана на къща наблизо. И двете са леко повредени при ремонти на сградите.
Град Царево е разположен на полуостров. Бреговата ивица е много разчленена. На юг от града се намира връх Папия с 502 m надморска височина, гледката от там към Царево и крайбрежито на Странджа е прекрасна.
"Оставаме, оставаме понякога така,
пред погледа на залеза изпращаме деня.
Отива си и лятото, пристъпва есента,
отива си понякога и някоя мечта."
Това е третият стенопис в Царево върху фасадата на бивше военно общежитие или някаква сграда тип военен пансион.
Дворовете изобилстват със средиземноморски красоти.
Ул. Граничар в с.Изгрев, където бяхме на гости на Ево. Дъбовите гори край пътя са хладни, мистични. Забележителност за селото и района представлява лековития извор – Света вода, намиращо се на около 1,5 км северозападно от селото. Непосредствено до извора има и одърче посветено на Света Марина.
"Един, един самотен плаж,
един скелет на лодка
и вече не е златен този пясък,
и вече не е слънчев този бряг.
Не, не, не почва листопада,
не, не, не, не, не идва есента!
А ние си оставаме, оставаме така
пред погледа на залеза изпращаме деня
и тръгваме на някъде - навярно към дома,
обрулени от вятъра вървим покрай брега.
Оставаме, оставаме и нищо, че е есен,
oставаме, оставаме понякога така,
оставяме, оставяме усмивка и тъга."
И кратка спирка в Созопол
Не мога да скрия разочарованието си от липсата на какъвто и да е ред в управлението на историческите и архитектурните ни богатства Несебър и Созопол. Старите къщи, видяли какво ли не през вековното си битие, сега се огъват под климатиците и пъстрите реклами. Дори се опитват да се забият в земята ... от срам ...
За разлика от старите градове на Сърбия, Хърватска, Гърция, където се пази линията и духа на отминалите епохи, тук се акцентира върху търгашеството и печалбарството. Трудно могат да се огледат сградите и да се усети възрожденския дух сред милионите китайски сувенири скрили под магнитите си столетия българска история, и задушаващи надеждата да открием нещо по-различно от поп-фолк.
Оставаме... и градът е пуст ...
Няма коментари:
Публикуване на коментар